Motoryka mała to nic innego, jak sprawność dłoni i palców. Wraz z motoryką dużą, czyli sprawnością rąk i nóg składają się na ogólną sprawność ruchową człowieka. Obie motoryki nie są nabyte wraz z urodzeniem i trzeba je systematycznie ćwiczyć – rodzic powinien wspierać rozwój dziecka w zakresie obu motoryk. Obecnie, gdy dzieci – nawet te najmłodsze – spędzają zbyt dużo czasu przed ekranami – takie wsparcie rodziców i innych opiekunów ma szczególne znaczenie. Niestety u coraz większej grupy dzieci obserwuje się zaburzenia, które dotyczą motoryki dużej i jeszcze częściej motoryki małej. Dlaczego ćwiczenia motoryki małej są takie ważne? Jak wspierać rozwój dziecka w tym zakresie i dlaczego to jest takie ważne?
Motoryka mała – wsparcie rozwoju dziecka poprzez codzienną zabawę
Od najmłodszych lat, a w zasadzie od pierwszych miesięcy życia rodzice powinni wspierać rozwój dziecka w zakresie małej motoryki. Nauka chwytania maskotek i innych zabawek to pierwsze ćwiczenia dłoni i paluszków. Nie mniej istotne są ćwiczenia sensoryczne, do których warto wykorzystywać np. maty sensoryczne. Przydają się one nie tylko w terapii sensorycznej u dzieci z zaburzeniami – matę warto wykorzystywać w codziennej opiece nad maluszkiem.
Z czasem, gdy dziecko rośnie, wskazanym jest podejmowanie zajęć, które kształtują umiejętności precyzyjnej pracy dłońmi i palcami, również z uwzględnieniem koordynacji ruchowo-wzrokowej. Ciekawostką jest fakt, że takie zabawy-ćwiczenia zlecane są również przez okulistów i optomerystów celem redukcji zeza. Do takich zabaw należą między innymi:
- lepienie z plasteliny i modeliny
- lepienie babek z piasku
- łączenie punktów liniami
- zamalowywanie kształtów (malowanki)
- rysowanie szlaczków
- układanie puzzli
- układanie klocków
- budowanie konstrukcji/składanie modeli
Warsztaty artystyczne w Krakowie, jakie prowadzimy również dla dzieci, to jedna z wielu okazji, aby w sposób interesujący spędzić czas, jednocześnie rozwijając motorykę małą. Warto jednak pamiętać, że tę kształtuje się nie tylko poprzez zabawę.
Codzienne czynności i samoobsługa a rozwój motoryki małej
Ogromny wpływ na rozwój motoryki małej ma wykonywanie codziennych czynności. Najważniejszym aspektem jest tutaj samoobsługa dziecka – samodzielnie zakładanie, a później wiązanie butów, zapinanie suwaków w kurtce, spożywanie posiłków sztućcami, czynności higieniczne dzieci powinny uczyć się, a następnie wykonywać samodzielnie, nawet jeśli nie wykazują nimi zainteresowania. Zadaniem rodzica i opiekuna jest nauka i mobilizacja dzieci do samoobsługi. Rozwój motoryki małej, ale i kształtowanie właściwych nawyków procentuje w przyszłości.
Dlaczego rozwój motoryki małej jest taki ważny?
A dlaczego rozwój motoryki małej jest tak ważny? Oprócz tak oczywistych korelacji, jak umiejętność pisania czy rysowania, nie mniej ważne są tutaj zależności, które odgrywają ważną rolę w późniejszym funkcjonowaniu. Zaburzenia w rozwoju motoryki małej mogą znacząco utrudniać wykonywanie poszczególnych czynności, a w przypadku osłabionej funkcji wzrokowo-ruchowej mogą przyczynić się np. do braku możliwości zdania egzaminu na prawo jazdy.
Dlatego tak bardzo zachęcamy do codziennych aktywności, dzięki którym Wasz maluch będzie się rozwijał, również w zakresie motoryki małej. Zapraszamy na nasze zajęcia i kibicujemy w codziennej nauce poprzez zabawę.