Kim właściwie jest animator zabaw dla dzieci i czym wyróżnia się dobry animator dziecięcy?

Urodziny dziecka, Dzień Dziecka oraz takie rodzinne uroczystości jak chrzest, I Komunia Święta czy wesele to ogromne przeżycie dla najmłodszych członków rodziny. Przede wszystkim liczą one na znakomitą zabawę w rodzeństwem, kuzynami i innymi rówieśnikami, jednak dorośli nie zawsze są w stanie zapewnić kilkugodzinną rozrywkę dla swoich pociech. W takich sytuacjach rodziców z opresji ratuje animator zabaw dla dzieci. Kim jest i czym wyróżnia się profesjonalny animator dziecięcy?

Profesjonalny animator zabaw dla dzieci do zadań specjalnych

Zadaniem animatora jest zorganizowanie czasu wolnego dzieciom. Animacje mogą być przeprowadzane podczas rodzinnych uroczystości – wówczas animator zabaw dla dzieci odciąża rodziców, którzy mogą swobodnie świętować, a dzieci z przyjęcia z całą pewnością nie wyjdą znudzone. Coraz częściej animacje są także główną atrakcją podczas urodzin naszych pociech. Zdarza się również, że rodzice zatrudniają profesjonalistę, by zapewnić rozrywkę dzieciom bez specjalnej okazji. Animacje są doskonałą alternatywą dla kolejnego wyjścia do ZOO, kina czy na plac zabaw.

Animatorzy dla dzieci w Krakowie z Iki-studio przeprowadzają różnego rodzaju gry i zabawy, najczęściej utrzymane w jednej tematyce – gra terenowa w świecie Harrego Pottera, misja w uniwersum superbohaterów czy spotkanie w krainie jednej z topowych bajek stają się znakomitą okazją do spotkania przyjaciół z klasy. Zabawy, gry i różnego rodzaju zajęcia są angażujące, a jednym z zadań animatora jest utrzymanie zainteresowania wszystkich uczestników zabawy.

Trzeba więc podkreślić, że animator zabaw dla dzieci nie jest opiekunką. Rolą animatora nie jest czuwanie nad bezpieczną zabawą, którą dzieci organizują sobie same. Animator przygotowuje i realizuje zajęcia dla dzieci, zachęcając je do aktywnego w nich uczestnictwa. Sam również bierze udział w zabawach – jest to najlepszy sposób, by zachęcić

Jak rozpoznać dobrego animatora zabaw dla dzieci?

Profesjonalny animator zabaw dla dzieci musi wyróżniać się otwartością, kreatywnością i cierpliwością. Nie może mu brakować także asertywności, która w pracy z dziećmi jest niezbędna. Również poczucie humoru, dystans do siebie, odpowiedzialność oraz umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych są cechami, którymi powinien pochwalić się animator. Przede wszystkim jednak dobry animator zabaw dla dzieci to prawdziwy pasjonat – osoba, której praca z dziećmi daje dużą satysfakcję.

Wykształcenie pedagogiczne nie jest wymagane, jednak coraz więcej osób kończy podobne kierunki lub bierze udział w kursach i warsztatach, z których czerpie inspiracje na zajęcia z dziećmi w różnym przedziale wiekowym.

Zawód animatora wiąże się z dużą odpowiedzialnością – podczas zajęć odpowiada on za dobrą zabawę i bezpieczeństwo, a także dobre samopoczucie każdego z uczestników zajęć. Ważna jest również dobra komunikacja z rodzicami, od których animator dowiaduje się, w jaki sposób dzieci najchętniej spędzają czas. Merytoryczne przygotowania, zaangażowanie i pasja sprawiają, że zawód ten jednocześnie przynosi dużo radości i motywuje do dalszej pracy z najmłodszymi.

Powiązane wpisy