Silne więzi społeczne są teraz tematów wielu rozmów. Niestety zanikają one wśród dorosłych i wykształcają się coraz słabsze u dzieci i młodzieży. Zapobiec może temu proces integracji. Integracja klasy jest potrzebna nie tylko po wakacjach i nie tylko w przypadku klas pierwszych, ale wszystkich klas. Jest to proces, który powinien tak naprawdę trwać cały rok. Nie powinien być jednak żmudny, obciążający – powinien dziać się „przy okazji”. Rolą wychowawcy jest integrowanie zespołu klasowego, by wypracowane więzi i wspólny szacunek przekładały się zarówno na dobre relacje w klasie, jak i na kształtowanie kompetencji miękkich, które w przyszłości będą bardzo ważne. Jak zintegrować zespół klasowy po wakacjach, a także w ciągu roku szkolnego?
Integracja zespołu klasowego – pomysły na gry i zabawy
Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, integracja klasy to proces. Warto zaplanować działania już w chwili rozpoczęcia roku szkolnego, a następnie modyfikować je w zależności od potrzeb i możliwości. Pamiętajmy, by integracja zespołu klasowego nie była dla dzieci obciążająca – niech to będzie przyjemna zabawa, która szybko się kończy i którą dzieci z przyjemnością będą kontynuować.
Proponowane zabawy integracyjne zespoły klasowe:
- cichy przyjaciel – dzieci losują koleżankę lub kolegę z klasy, której przez tydzień będą w sposób dyskretny pomagać lub sprawiać drobne przyjemności; pomoc w lekcjach po szkole, podrzucony cukierek czy liścik z życzeniem powodzenia na klasówce poprawią humor każdemu
- zadanie specjalne – cała klasa będzie zaangażowana w wykonanie zadania, np. ułożenie plecaków pod klasą w kolejności od najciemniejszego do najjaśniejszego, zrobienie wspólnego zdjęcia pod najgrubszym drzewem na terenie szkoły czy ulepienie bałwana na lekcji wychowawczej
- czarodziejska kostka – dzieci siadają w okręgu i rzucają kostkę; ile oczek wypadnie, tyle podają o sobie informacji (gdzie były na wakacjach, ulubiony smak lodów, jakie zwierzę mają itp.)
Jaki jest cel integracji zespołu szkolnego?
Planując integrację klasy i poszczególne gry oraz zabawy, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest cel. Czy chcemy, żeby dzieci lepiej się poznały, zdjęły „maski”, więcej ze sobą rozmawiały. O takich zabawach integracyjnych należy także poinformować rodziców, którzy mogą okazać się dużym wsparciem. Warto także wpleść takie zabawy integracyjne w wyjścia i wycieczki szkolne. Jeśli planujecie wycieczkę klasową do Krakowa, serdecznie zapraszamy do kontaktu – organizacja imprez dla dzieci w Krakowie obejmuje również zabawy integracyjne, które dodatkowo możemy połączyć z przekazaniem ciekawostek o pięknym mieście Kraka.